Το Μουσικό Σχολείο Ρόδου στη σκηνή του θεάτρου του Γυμνασίου μας

Μετά τη Φιλαρμονική Ορχήστρα Ρόδου που επισκέφτηκε το σχολείο μας τα προηγούμενα δυο χρόνια, την Τρίτη 16 Δεκεμβρίου, έπειτα από πρόσκλησή μας, φιλοξενήσαμε στη σκηνή του θεάτρου μας την Παραδοσιακή Ορχήστρα και την Παραδοσιακή Χορωδία του Μουσικού Σχολείου Ρόδου. Τα μέλη της Ορχήστρας παρουσίασαν τα μουσικά παραδοσιακά όργανα και τις δυνατότητες τους. Στη συνέχεια τραγούδησαν παραδοσιακά κάλαντα αλλά και τραγούδια από διάφορες περιοχές της Ελλάδας και του ελληνισμού (Μικρά Ασία, Πόντος).  Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας καταχειροκρότησαν τα παιδιά του Μουσικού Σχολείου. Ευχαριστούμε θερμά τους  καθηγητές και τις καθηγήτριες του ΜΣΡ που συνόδευαν τις μουσικές ομάδες, κ.κ. Παραγυιός Γιώργος, Νίκος Τσαντάνης, Σπύρος Τζουμερκιώτης, Ματίνα Μάστορα και Διονυσία Παππούλη.  Ευχαριστούμε επίσης τον Δήμο Ρόδου για την δωρεάν μεταφορά των μαθητών/μαθητριών καθώς και το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για το κέρασμα που πρόσφερε στους φιλοξενούμενους μας.

συναυλία ΜΣΠ[1]  συναυλία ΜΣΡ