Σεμινάρια εκμάθησης ρομποτικής με Arduino για παιδιά.

Τα σεμινάρια απευθύνονται σε μαθητές Γυμνασίου και των δύο τελευταίων τάξεων του Δημοτικού. Στόχος των σεμιναρίων είναι να μυήσει τα παιδιά στη ρομποτική μέσα από τη χρήση του μικροελεγκτή arduino που είναι η πιο διαδεδομένη ελεύθερη πλατφόρμα ανάπτυξης ηλεκτρονικών ανοιχτού κώδικα. Παράλληλα το Arduino αποτελεί σαφώς την οικονομικότερη λύση απόκτησης ρομποτικού κιτ και εξαρτημάτων, ενώ παράλληλα εισάγει τα παιδιά στον προγραμματισμό.

Πρόθεση της Aegean Robotics είναι να προετοιμάσει ομάδες από μαθητές Γυμνασίων και Δημοτικών που θα λάβουν μέρος στο διαγωνισμό ρομποτικής Aegean Robotics Competition 2019 τον προσεχή Απρίλιο. Το σεμινάριο αυτό αποτέλεσε δέσμευση της ομάδας προς τους συμμετέχοντες στην περσινή διοργάνωση.

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί μέσω της πλατφόρμας τηλεκπαίδευσης ΒΒΒ του e-Class του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Θα ξεκινήσει το Σάββατο 17 Νοεμβρίου 2018, θα έχει διάρκεια 10 δίωρα και θα διεξάγεται κάθε Σάββατο16:00-18:00.

Τα θέματα που θα αναλυθούν είναι:

1. Εισαγωγή στο Arduino – Σάββατο 17/11/2018
  2. Εφαρμογές Arduino – Σάββατο 24/11/2018
  3. Αισθητήρες – Σάββατο 1/12/2018
  4. Εφαρμογές Arduino& Αισθητήρες και Μότορες – Σάββατο 8/12/2018
  5. Συσκευές Εξόδου και Ενεργοποιητές Arduino – Σάββατο 15/12/2018
  6. Ήχος – Σάββατο 22/12/2018
  7. Εφαρμογές Arduino & Ήχος – Σάββατο 5/01/2019
  8. Εικόνα – Σάββατο 12/01/2019
  9. Εφαρμογές Arduino & Εικόνα – Σάββατο 19/01/2019
  10. Διαγωνισμοί Ρομποτικής με Arduino – Σάββατο 26/01/2019

Δηλώσεις συμμετοχής μέχρι την Παρασκευή 9 Νοεμβρίου 2018 και μέχρι τη συμπλήρωση του αριθμού των προσφερόμενων θέσεων, στην παρακάτω διεύθυνση. Λόγω περιορισμένου αριθμού θέσεων και για να μη στερηθεί κάποιο παιδί τη δυνατότητα, θα σας παρακαλούσαμε να προβείτε σε δήλωση συμμετοχής εφόσον επιθυμείτε πραγματικά να ολοκληρώσετε το κύκλο των μαθημάτων. Θα τηρηθεί αυστηρή σειρά προτεραιότητας.

Η φόρμα ΕΔΩ

Η ομάδα Aegean Robotics του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικών και Επικοινωνιακών Συστημάτων της Πολυτεχνικής σχολής του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Υποδιευθυντής, καθηγητής Πληροφορικής του Σχολείου.

EnglishFrançaisDeutschΕλληνικάEspañol