Προσφορά υλικών πρώτης ανάγκης από το Γυμνάσιο Σορωνής στο ΓΝΡ Πηγή:www.dimokratiki.gr

Υλικά πρώτης ανάγκης για την εύρυθμη λειτουργία του Νοσοκομείου της Ρόδου, παρέδωσε  σήμερα το πρωί στην διοικήτρια του, κ. Κατερίνα Χατζηστρατή, αντιπροσωπεία μαθητών του  Γυμνασίου  Σορωνής.
Οι  εννέα μαθητές που επισκέφτηκαν το Νοσοκομείο της Ρόδου ,μετά από κλήρωση που έγινε και οι οποίοι συνοδευόταν από την διευθύντρια του Γυμνασίου Σορωνής κ.Μαριάννα Μίσιου και τον καθηγητή κ.Αντώνη Σταματίου, παρέδωσαν  στην κ. Χατζηστρατή, τρία κιβώτια με γάζες, ρολά εξέτασης και επιδέσμους  που είναι απαραίτητα για την παροχή υπηρεσιών υγείας προς τους ασθενείς.
Η πρωτοβουλία αυτή ανήκει στους μαθητές του Γυμνασίου Σορωνής, οι οποίοι από το χαρτζιλίκι τους συγκέντρωσαν χρήματα για την αγορά των  υγειονομικών υλικών.
 Την πρωτοβουλία τους αυτή ,στήριξαν με έμπρακτο τρόπο ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Σορωνής.
Οι μαθητές παραδίδοντας τα υλικά δεν έκρυψαν τον ενθουσιασμός τους, για την πράξη τους αυτή με την οποία κατάφεραν να συνδράμουν έστω και ελάχιστα στην εύρυθμη λειτουργία του Νοσοκομείου της Ρόδου το οποίο, στους χαλεπούς καιρούς που διανύουμε , επισκέπτονται καθημερινά δεκάδες συμπολίτες μας για την παροχή υπηρεσιών υγείας.
Η κ. Χατζηστρατή παραλαμβάνοντας το υλικό ευχαρίστησε τους μαθητές για την προσφορά τους και εξήρε την πρωτοβουλία τους αυτή.