Όταν τα άχρηστα γίνονται χρήσιμα και όμορφα με τη βοήθεια της εμπειρίας και της γνώσης

Στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος “Τα άχρηστα χρήσιμα” μας επισκέφθηκαν στο σχολείο την Τρίτη 20/12/2016 οι κυρίες Χαριτωμένη Τριανταφύλλου γιαγιά και Κυριακούλα Τριανταφύλλου  μητέρα μαθητή μας, οι οποίες μας μύησαν στην κατασκευή διακοσμητικών στεφανιών και καλαθιών από υλικά της φύσης, που βρίσκονται παραπεταμένα στον κήπο μας. Τα στεφάνια που έφτιαξαν οι μαθητές με τις φιλοξενούμενές μας διακόσμησαν τις τάξεις και τους χώρους του σχολείου.
Δείτε στις παρακάτω φωτογραφίες τα υπέροχα δημιουργήματα μας και πάρτε ιδέες για να αξιοποιήσετε και εσείς υλικά που ούτε φανταζόσασταν ότι μπορούν να μεταμορφωθούν σε πρωτότυπα διακοσμητικά!

Δημητρούλη Κατερίνα Φιλόλογος

Φωτογραφίες από τη Δράση