Μουσική ευφραίνει καρδία …

ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΥΦΡΑΙΝΕΙ ΚΑΡΔΙΑ…….

Το σχολείο μας πλημμύρισε από νότες και ακούσματα βγαλμένα από άλλες εποχές καθώς γίναμε όλοι μας κοινωνοί ενός μοναδικού πολιτισμικού δρώμενου από το μουσικό σύνολο «Λύραυλος»

Ήταν ένα ταξίδι που ένωσε το παρελθόν με το παρόν και εμείς, οι ταξιδιώτες του μουσικού χρόνου, αφεθήκαμε στα χέρια δυο ευρηματικών και ταλαντούχων καλλιτεχνών οι οποίοι άνοιξαν ένα παράθυρο στη μουσική κληρονομιά μας.

Οι μαθητές έμαθαν πως φτιάχνονταν τα αρχαία ελληνικά όργανα και την ξεχωριστή χρήση τους στο παρελθόν.  Επίσης τους δόθηκε η ευκαιρία να δούνε πως μπορούνε να κατασκευάσουνε μουσικά όργανα με απλά υλικά. Επιπρόσθετα, έγιναν αναφορές σε αρχαίους ελληνικούς μύθους και σε κοινωνικές πτυχές της αρχαίας Ελλάδας. Η παράσταση περιείχε απίστευτη θεατρικότητα και ερμηνείες τραγουδιών που γεμίζουν τη ψυχή με πρωτόγνωρα συναισθήματα.

Σίγουρα ήταν μια εμπειρία που θα μείνει αξέχαστη τόσο στους μαθητές όσο και στους εκπαιδευτικούς που παρακολούθησαν το συγκεκριμένο δρώμενο. Ευχαριστούμε τους συντελεστές του μουσικού συνόλου  «Λύραυλος» που μας τίμησαν με την επίσκεψη τους και μας χάρισαν συγκλονιστικές στιγμές μουσικής κατάνυξης.

Όσοι θα θέλανε να ενημερωθούνε περαιτέρω για το μουσικό σύνολο «Λύραυλος» μπορούνε να εξερευνήσουν την εξής ιστοσελίδα- www.lyravlos.gr

Φωτογραφίες

Κείμενο και φωτογραφίες της Αθηνάς Αλχαζίδου,
εκπαιδευτικού Αγγλικής φιλολογίας του σχολείου μας