Μαθαίνουμε σπίτι

Μαθήτριες και μαθητές Γυμνασίου μπορούν πλέον να προχωρούν τη μελέτη τους στο σπίτι, μέσα από τα ψηφιακά εργαλεία σύγχρονης διδασκαλίας, που δημιουργήσαμε για να μπορούν να παρακολουθούν ζωντανά τα μαθήματά τους από τους καθηγητές τους και από την ασύγχρονη εκπαίδευση και τα εκπαιδευτικά υλικά που θα βρουν στις σχετικές πλατφόρμες του Υπουργείου.

Ασύγχρονη Εκπαίδευση

Αγαπητοί γονείς και μαθητές ,
Έχει ήδη ξεκινήσει η προσπάθεια του Σχολείου μας να λειτουργήσει η εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση .Σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας, στα εξ αποστάσεως μαθήματα, δεν θα γίνει κάλυψη νέας ύλης,αλλά θα χρησιμοποιηθούν για επαναλήψεις, επεξήγηση αποριών και για τη διατήρηση επαφής με τη σχολική κοινότητα.
Για το σκοπό αυτό έχει ήδη ξεκινήσει,εδώ και αρκετό καιρό η ανάρτηση ψηφιακού υλικού στο σύνδεσμο eclass, για την υποστήριξη της ασύγχρονης διδασκαλίας .Παρακαλούμε πολύ, με δική σας ευθύνη, να παρακολουθείτε τακτικά τις σελίδες αυτής της πλατφόρμας, αλλά και των ψηφιακών τάξεων, ώστε να ενημερώνεστε για τα νέα μαθήματα.

Σύγχρονη Εκπαίδευση

Αναφορικά με τη σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση, το Υπουργείο διαθέτει σε όλες τις σχολικές μονάδες της χώρας ειδικά διαμορφωμένη ψηφιακή πλατφόρμα για την πραγματοποίηση μαθημάτων, μέσω τηλεδιάσκεψης, από τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς προς τους μαθητές τους. Στόχος είναι η διατήρηση της στενής επαφής των μαθητών με τη μαθησιακή διαδικασία.

image_print