Καθαρίστηκε η παραλία της Σορωνής Από το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και το γυμνάσιο

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου Σορωνής σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου καθάρισαν την ακτή την Τετάρτη 14 Οκτωβρίου 2015 σε διάστημα που ορίζεται από την HELMEPA (Ελληνική Ένωση Προστασίας Θαλάσσιου Περιβάλλοντος) ως «Μήνας Δράσης για το Θαλάσσιο Περιβάλλον».

Η δράση πραγματοποιήθηκε μετά από πρόσκληση του Κεντρικού Λιμεναρχείου Ρόδου, έχοντας θέσει ως μια από τις βασικές προτεραιότητές του την προστασία του θαλάσσιου περιβάλλοντος, ενθαρρύνοντας την ανάληψη πρωτοβουλιών για την οργάνωση/συγκρότηση ομάδων καθαρισμού των λιμένων, λιμενίσκων, ακτών και θαλάσσιων χώρων από απορρίμματα και την εν γένει ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των πολιτών για την εθελοντική συμμετοχή τους.

Πηγή: Η Ροδιακή