Φοίτηση

Καταργείται η διάκριση των απουσιών σε δικαιολογημένες και αδικαιολόγητες.

Χαρακτηρισμός

Επαρκής θεωρείται η φοίτηση εφόσον ο αριθμός των απουσιών είναι 114.

Δηλαδή το σύνολο των απουσιών του/της μαθητή/τριας ΔΕΝ υπερβαίνει τις 114 εκατόν δέκα τέσσερις.

Ανεπαρκής: Απουσίες > 114 (πάνω από 114)

Δηλαδή ανεπαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση αν οι απουσίες του/της μαθητή/τριας είναι περισσότερες από εκατόν δεκατέσσερις (114). Τότε ο μαθητής είναι υποχρεωμένος να επαναλάβει τη φοίτηση του στην ίδια τάξη.

Μόνο για το 2017-2018 ισχύει ότι…

Επαρκής μπορεί να χαρακτηριστεί η φοίτηση μαθητή που πραγματοποίησε έως 164 απουσίες εφόσον:

• Για τις παραπάνω από τις 114 έχει προσκομίσει δικαιολογητικά από γιατρό που βεβαιώνουν την ασθένεια
  • Ο Γενικός Μέσος Όρος της προφορικής βαθμολογίας, των δύο τετραμήνων, είναι δεκαπέντε και
  • Δεν έχει κάνει χρήση της μη προσμέτρησης απουσιών του άρθρου 24 παρ. 2 και 3 (Άρθρο 28).

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Είναι σημαντικό ανάμεσα στο σχολείο και τους κηδεμόνες να αναπτυχθεί μια σχέση επικοινωνίας με στόχο όχι μόνο την τυπική ενημέρωση των απουσιών αλλά την δημιουργία ενός κλίματος συνεργασίας που θα βοηθήσει στην ουσιαστική ανάπτυξη του εφήβου.

ΓΟΝΕΙΣ/ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ

Για την τακτική παρακολούθηση της φοίτησης των μαθητών ευθύνονται εξ ολοκλήρου οι κηδεμόνες τους.

Ο κηδεμόνας κάθε μαθητή που απουσίασε από το σχολείο οφείλει να γνωστοποιεί στο σχολείο τους λόγους της απουσίας άμεσα .

Η γνωστοποίηση του λόγου των απουσιών συνοδεύεται από τα απαραίτητα δικαιολογητικά στην περίπτωση που προβλέπεται ο μη υπολογισμός του κατά την έκδοση των αποτελεσμάτων φοίτησης.

Παρακαλούμε για τυχόν αλλαγές των στοιχείων επικοινωνίας π.χ τηλέφωνο, ηλεκτρονικό ταχυδρομείο να ενημερώνετε ΑΜΕΣΑ το σχολείο.

Η Διευθύντρια

Μιχαηλίδου Ευθυμία Ηλέκτρα

Σημαντικοί Σύνδεσμοι:

1. Αναλυτικά η Υπουργική Απόφαση στην ιστοσελίδα του Γυμνασίου Σορωνής.

2. Το ενημερωτικό φυλλάδιο από τη Διευθύντρια του σχολείου μας.

3. Ημέρες και ώρες συνάντησης Γονέων/Κηδεμόνων με τους/τις εκπαιδευτικούς του Σχολείου μας

4. Επικοινωνήστε μαζί μας

EnglishFrançaisDeutschΕλληνικάEspañol