Η Βασιλική Γκέσου, φιλόλογος ειδικής αγωγής , σε συνέντευξη τύπου για δράση στο σχολείο μας

Η καθηγήτρια του σχολείου μας, πρώτη από αριστερά

«Μάθε για μένα και ας σχεδιάσουμε για όλους» είναι η Δράση που πραγματοποιήθηκε στον προαύλειο χώρο του Σχολείου μας, σήμερα το μεσημέρι (Τρίτη 25 Οκτωβρίου) με απόλυτη επιτυχία.

Για αυτή τη δράση, την οποία διοργάνωσαν το Γραφείο Εθελοντισμού του Δήμου Ρόδου και ο Δωδεκανησιακός Σύλλογος Τυφλών ενώ συμμετείχε και η κίνηση «παρέα εν δράσει», παραχωρήθηκε, την Παρασκευή 21 Οκτωβρίου, συνέντευξη τύπου.

Η κα Βασιλική Γκέσου, αναπληρώτρια καθηγήτρια φιλόλογος ειδικής αγωγής του Γυμνασίου  Σορωνής, καταρχήν, δήλωσε ότι είναι πολύ χαρούμενοι που φιλοξενούν μία δράση όπως το «μάθε για μένα και σχεδιάζουμε για όλους» και που θα γνωρίσουν από κοντά τους παραολυμπιονίκες και την «παρέα εν δράσει», που θα μάθουν για τις εμπειρίες τους, θα πάρουν τις γνώσεις τους και θα παραδειγματιστούν από τη στάση τους για τη ζωή.

Για το Γυμνάσιο Σορωνής, είπε ακόμη ότι είναι ένα Γυμνάσιο που έχει ως κεντρικό μέλημα την ένταξη όλων των παιδιών της γειτονιάς , είναι πραγματικά σχολείο για όλους μέσα στο οποίο μπορούν να φοιτούν παιδιά, ανεξάρτητα από τη γλωσσική, ψυχική, ψυχολογική ή σωματική τους κατάσταση.

Πηγή άρθρου