Εργασία μαθητών στο μάθημα Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή, Γ Γυμνασίου

Στα πλαίσια του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Aγωγής πραγματοποιήθηκε ενημέρωση σχετικά με τη συνήθεια του καπνίσματος. Συγκεκριμένα, αναλύθηκαν οι λόγοι που ωθούν σε αυτή τη συνήθεια, ο ρόλος των διαφημίσεων και των προτύπων που προβάλλονται από τα ΜΜΕ,   ο σωματικός και ψυχολογικός εθισμός και η δυσκολία διακοπής της συνήθειας. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στις βλαβερές συνέπειες για την υγεία τόσο των καπνιστών όσο και των μη καπνιστών. Στη διάρκεια των μαθημάτων προβλήθηκε DVD με τίτλο ‘Κάπνισμα, η απόλαυση που σκοτώνει’ και τα video clips των τραγουδιώνΠάφα πούφα το τσιγάρο’ των Ημισκούμπρια

httpv://www.youtube.com/watch?v=ZWa9DOOMmrY

και Σε κάνει σκλάβο’ του Αλέξανδρου Φωτεινού.

httpv://www.youtube.com/watch?v=68KvZ4luCys

Από τους μαθητές ζητήθηκε να κάνουν ομαδικές ή ατομικές εργασίες σχετικές με τα θέματα που αναλύθηκαν. Αξιοπρόσεκτο είναι το γεγονός ότι οι μαθητές ανταποκρίθηκαν στο σύνολο τους κάνοντας χρήση της τεχνολογίας, τόσο για την αναζήτηση του υλικού, όσο και για την προβολή της τελικής εργασίας τους στο διαδραστικό πίνακα της τάξης τους. Κάποιοι προτίμησαν να αξιοποιήσουν το καλλιτεχνικό τους ταλέντο δημιουργώντας αφίσες που τοιχοκολλήθηκαν στον κεντρικό διάδρομο του σχολείου, ώστε να ενημερωθούν για το θέμα και οι υπόλοιποι μαθητές.

Χαρακτηριστικά αντικαπνιστικά συνθήματα που περιέλαβαν στις εργασίες τους είναι τα εξής:

–       Κάθε τσιγάρο αφαιρεί 5,5 λεπτά από τη ζωή σου! Μην το ξεχνάς!

–       Το κάπνισμα οδηγεί στο θάνατο. Σκέψου καλά πριν πράξεις!

–       Κάπνισμα, απόλαυση για σένα, δηλητήριο για τους γύρω σου.

–       Σταμάτησε το κάπνισμα όσο είναι νωρίς!

–       Το κάπνισμα σκοτώνει!

–       Αντιστάσου στον πειρασμό!

–       Πες όχι στο τσιγάρο!

–       Κόψε το τσιγάρο! Για τη δική σου ζωή! Μπορείς κι εσύ!

–       Τίποτα δεν είναι αδύνατο. Άλλαξε συνήθειες!

–       Μην γίνεσαι σκλάβος του!

–       Μην αφήνεις το τσιγάρο να σε ελέγχει! Απελευθερώσου!

–       Μην χαραμίζεις τη ζωή σου. Πες ναι στη ζωή!

Μια σκέψη για “Εργασία μαθητών στο μάθημα Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή, Γ Γυμνασίου”