Επίσκεψη στο Περιφερειακό Φυτώριο Ν. Αιγαίου.

Σήμερα 21/12/16 ημέρα Τετάρτη, με τα τμήματα Β2 και Β3 του Γυμνασίου Σορωνής, επισκεφθήκαμε το Περιφερειακό Φυτώριο Ν. Αιγαίου στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής-περιβαλλοντικής δράσης “Αρωματικά φυτά και βότανα στα Δωδεκάνησα”.
Η δράση αυτή πραγματοποιείται από το Κ.Π.Ε. Πεταλούδων Ρόδου σε συνεργασία με το Περιφερειακό Φυτώριο Ν. Αιγαίου.
Αρχικά, ξεναγηθήκαμε στο χώρο του θερμοκηπίου του Φυτωρίου όπου έγινε παρουσίαση και συζήτηση με τους μαθητές για την σπορά και την ανάπτυξη των αρωματικών φυτών και βοτάνων από τον υπεύθυνο του Φυτωρίου κ. Ρένεση.
Ακολούθησε βιωματικό παιχνίδι και περίπατος στο “Μονοπάτι της βιοποικιλότητας” όπου οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να παρατηρήσουν και να αναγνωρίσουν στη φύση πια, πολλά από τα φυτά και βότανα με τα οποία ασχολήθηκαν στο θερμοκήπιο.
Στόχος του προγράμματος ήταν η ευαισθητοποίηση και η καλλιέργεια περιβαλλοντικής συνείδησης των μαθητών μας αλλά και η επαφή με τη χλωρίδα του τόπου μας.
Ευχαριστούμε θερμά τον υπεύθυνο του Περιφερειακού Φυτωρίου Ν. Αιγαίου κ. Ρένεση, τον υπεύθυνο του ΚΠΕ Πεταλούδων κ. Συργιάννη και τον αναπληρωτή υπεύθυνο κ. Κωνσταντίνο Κώστα.

Φωτογραφίες από την Επίσκεψη

Οι καθηγήτριες: