Εκδηλώσεις για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821, σχολικού έτους 2017 2018

Την Παρασκευή 23 Μαρτίου 2018 το Γυμνάσιο Σορωνής πραγματοποίησε μια εορταστική σχολική εκδήλωση με αφορμή την εθνική επέτειο της Ελληνικής Επανάστασης της 25ης Μαρτίου του 1821, η οποία συμπίπτει ταυτόχρονα με τον εορτασμό του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου.Ο διπλός αυτός εορτασμός κάνει την ιστορική αυτή ημέρα μια από τις σημαντικότερες ημερομηνίες του χρόνου.Με την ευκαιρία αυτής της επετείου το Γυμνάσιο Σορωνής οργάνωσε με επιτυχία τη σχολική του γιορτή.Την εκδήλωση οργάνωσαν οι καθηγήτριες Παράσχου Αναστασία και η Γαβριλιώτη  Αναστασία με τη σημαντικότατη βοήθεια της Διευθύντριας του Γυμνασίου Σορωνής Μιχαηλίδου Ευθυμίας-Ηλέκτρας και της γυμνάστριας Καρυώτου Μαρίας.Kαθοριστική ήταν και η αξιέπαινη συμμετοχή των μαθητών του Γυμνασίου Σορωνής, οι οποίοι απήγγειλαν ποιήματα, διάβασαν κείμενα σχετικά με την ελληνική επανάσταση του 1821 αλλά και έλαβαν μέρος πρωτοστατώντας τόσο στη σχολική χορευτική ομάδα όσο και στη χορωδία εντυπωσιάζοντας όλους τους μαθητές και καθηγητές που παρακολούθησαν την εκδήλωση.

Συγκεκριμένα οι μαθητές που συμμετείχαν στη χορωδία ήταν οι : Γιώργος Α, Πέτρος Δ, Γιώργος Ζ από το Γ1, Θωμάς Κ από το Γ2 και Δημήτρης Σ, Μάνος Χ, Λάμπρος Χ από το Γ3 .

Οι μαθητές που συμμετείχαν στο χορευτικό ήταν οι: Θεανώ από το Β1, Γεωργιάνα, Γαβριέλα από το Β2, Δέσποινα, Κων/να, Παναγιώτα, Τσαμπίκα από το Β3, Μιχαέλα από το Γ1, Μάγδα, Γεωργία από το Γ2 και Κων/να, Μαρία από το Γ3

και οι μαθητές που με τη φωνή και την παρουσία τους έδωσαν χρώμα και παλμό στα κείμενα και ποιήματα της γιορτής ήταν οι: Θεανώ Α μαθήτρια  του Β1, Τσαμπίκα Π του Β3, Μάγδα Κ του Γ2, Μαρία Π, Κωνσταντίνα Σ, Δημήτρης Σ και Μανώλης Χ του Γ3.

Ευχαριστούμε θερμά τους μαθητές και τους καθηγητές που συμμετείχαν στην εορταστική εκδήλωση του Γυμνασίου Σορωνής, όπως επίσης και όλους τους καθηγητές και μαθητές που μας τίμησαν με την παρουσία τους.Εμείς ως γνήσιοι απόγονοι των ηρώων που υπερασπίστηκαν με τη ζωή τους τα υψηλά ιδανικά και τις διαχρονικές αξίες, με ιδανική αφορμή αυτή την ιστορική επέτειο, μπορούμε να πορευόμαστε με οράματα και στόχους στη ζωή μας, αγωνιζόμενοι πάντα με πίστη και αρετή!!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΓΙΟΡΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ 25η ΜΑΡΤΙΟΥ 1821

Προλογικό Σημείωμα: Διαβάζει η Τσαμπίκα Π, μαθήτρια του Β3

Χρονικό της ελληνικής επανάστασης του 1821: Διαβάζουν η Μαρία Π και η Κωνσταντίνα Σ, μαθήτριες του Γ3

Βιντεοπαρουσίαση με σημαντικά γεγονότα της ελληνικής επανάστασης του 1821

“Ελεύθεροι πολιορκημένοι”(απόσπασμα σχεδιάσματος Β’), Διονύσιος Σολωμός: Απαγγέλλει η Μάγδα Κ, μαθήτρια του Γ2

“Ο Θούριος” του Ρήγα Φεραίου: σχολική χορωδία Γυμνασίου Σορωνής

“Ο θάνατος του κλέφτη”, Ιούλιος Τυπάλδος: Aπαγγέλλει ο Δημήτρης Σ, μαθητής του Γ3

“Εμπρός!”, Κωστής Παλαμάς: Απαγγέλλει ο Μανώλης Χ, μαθητής του Γ3

“Να ‘τανε το 21”: χορωδία Γυμνασίου Σορωνής, χορεύουν παράλληλα μαθητές του Γυμνασίου Σορωνής

Βιντεοπαρουσίαση: Oι ήρωες της ελληνικής επανάστασης μέσα από τον ελληνικό κινηματογράφο

“Μάνα μου τα κλεφτόπουλα”: χορεύουν μαθητές του Γυμνασίου Σορωνής

Εθνικός Ύμνος

Υπεύθυνες καθηγήτριες
Παράσχου Αναστασία
Γαβριλιώτη Αναστασία

Ευχαριστούμε για την πολύτιμη βοήθειά τους στη χορωδία και στο χορευτικό, τη Διευθύντρια του Γυμνασίου Σορωνής Μιχαηλίδου Ευθυμία-Ηλέκτρα και τη γυμνάστρια Καρυώτου Μαρία.

Κείμενο της κ.  Παράσχου Αναστασίας φιλολόγου του Σχολείου μας

Φωτογραφίες από την εκδήλωση

Οι φωτογραφίες είναι της κ. Αλχαζίδου Αθηνάς, εκπαιδευτικού Αγγλικής φιλολογίας του Σχολείου μας.

Βίντεο με τη χορωδία και τα χορευτικά σχήματα

[youtube_advanced url=”https://youtu.be/m_HyQ24qUis” rel=”no”]

[youtube_advanced url=”https://youtu.be/XH7KA66_UjI” rel=”no”]