Η διαθεματικότητα στη διδασκαλία της Πληροφορικής

Μια προσπάθεια “παντρέματος” του θεάτρου με τη διδασκαλία της Πληροφορικής, λαμβάνοντας υπόψη τη σύγχρονη οικολογία της σχολικής εφηβικής τάξης – εργαστηρίου.

Η εργασία αναφέρεται στη διδασκαλία μιας έννοιας της Πληροφορικής στους μαθητές της Α τάξης του Γυμνασίου. Η έννοια αυτή, είναι η έννοια της πληροφορίας.

Θέατρο – Πληροφορική

Το αρχείο παρουσίασης έχει δημιουργηθεί με την εφαρμογή ms powerpoint 2007, και έχει για μουσικό χαλί τον Κεμάλ του Χατζηδάκη σε εκτέλεση Νότη Μαυρουδή.

Αν δεν έχετε εγκατεστημένο το office 2007, μπορείτε να κατεβάσετε τον powerpoint viewer δωρεάν, για να μπορέσετε να εκτελέσετε το αρχείο. Για να ακουστεί το μουσικό χαλί θα πρέπει να κατεβάσετε και το μουσικό αρχείο που συνοδεύει το αρχείο παρουσίασης

ΑΡΧΕΙΑ

1. Αρχείο παρουσίασης (.pptx)

2. Μουσικό χαλί (.mp3)