Διδακτική επίσκεψη στη Σάλακο

Το Σχολείο μας πραγματοποιεί διδακτική επίσκεψη με προορισμό το χωριό της Σαλάκου.

Σκοπός της επίσκεψης είναι να έρθουν σε επαφή, οι μαθητές μας, με την – άγριας ομορφιάς – φύση της περιοχής και ιδιαίτερα της κοιλάδας της Νύμφης, αλλά και με την λαογραφία της περιοχής.

Θα παρακολουθήσουν την παρασκευή παραδοσιακού ψωμιού σε παραδοσιακό ξυλόφουρνο της περιοχής και επίσης με υλικά που θα συγκεντρωθούν από την πεζοπορία στην κοιλάδα της Νύμφης θα φτιάξουν στεφάνια.

Επίσης θα επισκεφτούν το Λαογραφικό Μουσείο της περιοχής

Ο καθηγητής Πληροφορικής του Σχολείου.