6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019 στο πλαίσιο εορτασμού της Ευρωπαϊκής ημέρας σχολικού αθλητισμού και της 6ης Πανελλήνιας ημέρας σχολικού αθλητισμού έλαβαν χώρα και στο σχολείο μας, όπως και στα σχολεία όλης της Ελλάδας, αθλητικές εκδηλώσεις με ποικίλες δραστηριότητες με στόχο την ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου με σκοπό την απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής.

Τα παιδιά του σχολείου μας με πολύ προθυμία και διάθεση από τις προηγούμενες μέρες δήλωσαν συμμετοχή σε πολλά και διαφορετικά αντικείμενα. Διασκέδασαν λοιπόν συμμετέχοντας σε παιχνίδια πετοσφαίρισης, ποδοσφαίρου, καλαθοσφαίρισης, στίβου, αντιπτέρισης και επιτραπέζιας αντισφαίρισης.

Πολύ ενδιαφέρουσα ήταν η διαδικασία γνωριμίας πολλών παιδιών με το άθλημα της αντισφαίρισης όπου χωρίς τη παρέμβαση του γυμναστή, παιδιά που είναι αθλητές του τέννις παρουσίασαν αλλά και δίδαξαν σε συμμαθητές τους δεξιότητες του αθλήματος αυτού… Η αποτελεσματικότητα της ομαδοσυνεργατικής και αλληλοδιδακτικής παιδαγωγικής μεθόδου ήταν εντυπωσιακή!

Η γιορτή έκλεισε πολύ όμορφα με μια εμπνευσμένη χορογραφία της ομάδας μοντέρνου χορού του σχολείου μας που ξεσήκωσε και τα υπόλοιπα παιδιά αλλά και τους εκπαιδευτικούς…

Παππάς Ιωάννης

Εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής του Σχολείου μας

Μερικές φωτογραφίες από τις δραστηριότητες των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας:

image_print