Οσυμβολαιογράφος του Αλέξανδρου Ρίζου Ραγκαβή

Ο συμβολαιογράφος του Αλέξανδρου Ρίζου ΡαγκαβήΠερίληψη βιβλίου του μαθητή Μιχαήλ-Άγγελος Μ…

Ήταν μια αρκετά δραματική ιστορία. Στην Κεφαλονιά, ο ηλικιωμένος κόμης Νανέτος αποκληρώνει τον ανιψιό του από την διαθήκη και την κληροδοτεί ο γραμματέας του, Ροδίνη. Έπειτα ο ανιψιός αφού έχασε μια τεράστια περιουσία, παίρνει την κόρη του συμβολαιογράφου και πηγαίνει να τον συναντήσει και συντάσσει μια πλαστή διαθήκη και μετά πηγαίνει στο σπίτι του θείου του, αποσπά την υπογραφή του και τον δολοφονεί. Την πληρώνει ο άτυχος Ροδίνης, αλλά όταν μαθαίνει την αλήθεια η κόρη του συμβολαιογράφου, οι συνέπειες θα είναι ραγδαίες. Σας το προτείνω.

EnglishFrançaisDeutschΕλληνικάEspañol