Κατάδικος του Κωνσταντίνου Θεοτόκη

Κατάδικος του Κωνσταντίνου ΘεοτόκηΠερίληψη βιβλίου του μαθητή Μιχαήλ-Άγγελος Μ…

Ήταν μια πολύ απλή αλλά συγρόνως και μυστηριώδης υπόθεση. Ένα ζευγάρι, ο Γιώργης και η Μαργαρίτα και τα 3 παιδιά τους ζουν σε ένα αγροτικό χωριό της Κέρκυρας. Όμως μια μέρα, ο γείτονας τους, ο Πέτρος Πέπονας αίσθανεται δυνατό έρωτα για την Μαργαρίτα. Αλλά και ο Τουρκόγιαννος κρύβει ένα αίσθημα για την Μαργαρίτα. Ο Γιώργης βρίσκεται κάποια στιγμή δολοφονημένος και η αστυνομία υποπτεύεται τον Τουρκόγιαννο και τον συλλαμβάνει. Τότε ο Πέτρος και η Μαργαρίτα παντρεύονται αλλά κάποια στιγμή ο Πέτρος συλλαμβάνεται για κάποια μικροαδικήματα. Βρίσκεται στο ίδιο κελί με τον Τουρκόγιαννο ο οποίος μπήκε στην φυλακή με ισόβια κάθειρξης και ο Πέτρος ομολογεί οτί σκότωσε τον Γιώργη για να μπορέσει να την παντρευτεί. Ο Τουρκόγιαννος όμως δεν τον καταγγέλει και μένει στην φυλακή αθώος για πάντα. Ήταν πολύ συγκινητικό το τέλος.

EnglishFrançaisDeutschΕλληνικάEspañol