Το καπλάνι της βιτρίνας της Άλκη Ζέη

Το καπλάνι της βιτρίνας της Άλκη ΖέηΠερίληψη βιβλίου του μαθητή Μιχαήλ -Άγγελου Μ…

Ήταν μια πολύ ιδιαίτερη αλλά και ενδιαφέρουσα ιστορία. Ο παππούς των 2 κοριτσιών, της Μέλιας και της Μυρτούς, αντί να τους διηγείται παραμύθια, τους εξιστορεί θρύλους και μύθους από τους αρχαίους Έλληνες. Συνήθως καθόντουσαν στο σαλόνι, πίνωντας τσαι. Μια μέρα όμως, ο ξάδερφος τους Νίκος τους λέει μια ιστορία για ένα καπλάνι, που ουσιαστικά είναι μια τίγρης και βρίσκεται στη σάλα ενός μαγαζιού. Προσπαθούν τότε να παίξουν με το καπλάνι για να δουν τι θα συμβεί. Αυτά συνέβησαν ένα ζεστό καλοκαίρι του Αυγούστου. Ήταν ένα εξαίσιο μυθιστόρημα.

EnglishFrançaisDeutschΕλληνικάEspañol