Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου της Άλκη Ζέη

Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου της Άλκη ΖέηΠερίληψη του μαθητή Μιχαήλ Άγγελου Μ…

Ήταν ένα πολύ συγκινητικό βιβλίο, ιδίως στο τέλος. Ο Πέτρος, ένα παιδί που στην αρχή τον βλέπουμε λυπημένο, διότι πέθανε το τριζόνι του. Θα τη θυμάται αυτή την μέρα γιατί άκουγε την φωνή της μητέρας του. Όταν ο πόλεμος έφτασε στο κατώφλι της Ελλάδας, ο Πέτρος ήταν εννιά χρονών, είχε μια χελώνα για κατοικίδιο και έναν σκύλο και τα αγαπούσε αυτά τα ζώα. Του άρεσαν ιδιαίτερα οι αμερικάνικες ταινίες που εκεί υπήρχαν βομβαρδισμοί αλλά όταν ο πόλεμος έφτασε στην Ελλάδα, δεν ήξερε πώς να αντιδράσει. Ήταν για αυτόν ένα πρωτόγνωρο συναίσθημα, παρόλο που έβλεπε αμερικάνικες ταινίες. Κάτι τέτοιο ήταν ρεαλιστικό για τον Πέτρο. Σας το συστήνω ανεπιφύλακτα.

EnglishFrançaisDeutschΕλληνικάEspañol