Εκδήλωση ενδιαφέροντος για συμβουλευτική γονέων

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Με την επιστολή αυτή θέλω να σας ενημερώσω για τη συμμετοχή του σχολείου μας σε ένα πιλοτικό πρόγραμμα με θέμα: «Μετάβαση στο Νέο Σχολείο: μια διαδικασία ενεργητική».
Το πρόγραμμα υλοποιεί η υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων κ. Όλγα Βλάχου, σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Ψυχοκοινωνικής Υγείας «Δίοδος». Εφαρμόζεται σε 4 σχολεία στο νησί της Ρόδου και αποτελείται από 3 φάσεις:
• Εκπαίδευση εκπαιδευτικών των σχολείων
• Παρέμβαση στους μαθητές Α΄ Γυμνασίου των σχολείων και
• Ενημερωτικές συναντήσεις – ομιλίες που θα απευθύνονται στους γονείς
Η εκπαίδευση των εκπαιδευτικών ολοκληρώθηκε και ξεκινάει τώρα η β’ φάση. Πρόκειται για παρεμβάσεις (βιωματικά εργαστήρια) στους μαθητές, οι οποίες θα υλοποιηθούν από την υπεύθυνη του Σ.Σ.Ν. και στελέχη της «Διόδου». Κατά τη διάρκεια των παρεμβάσεων οι μαθητές θα επεξεργαστούν θέματα που αφορούν στην ανάπτυξη της αυτοεκτίμησης, στη δημιουργία συνεργατικών και λειτουργικών σχέσεων, στην αναγνώριση και διαχείριση συναισθημάτων.
Μόλις ολοκληρωθεί και η β΄ φάση του προγράμματος, θα ξεκινήσει η γ΄ φάση. Περιλαμβάνει τη λειτουργία Συμβουλευτικής Σχολής Γονέων, στο ωράριο λειτουργίας του σχολείου, ένα δίωρο την εβδομάδα. Στόχος της Συμβουλευτικής Γονέων είναι να στηρίζει το ρόλο του γονέα μέσα στην οικογένεια και στην ανάπτυξη των σχέσεων και της συνεργασίας του με το σχολείο. Για τον καλύτερο προγραμματισμό της γ’ φάσης, σας παρακαλώ να εκδηλώσετε το ενδιαφέρον σας.
Σας ευχαριστώ για την συνεργασία.

Η Διευθύντρια
Μαριάννα Μίσιου

Για να εκδηλώσετε το ενδιαφέρον σας θα πρέπει να κατεβάσετε το παρακάτω έντυπο και να το στείλετε (μέσω των παιδιών σας) στο σχολείο μας συμπληρωμένο και υπογεγραμμένο

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε μαζί μας.

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *