Δράσεις για την 5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού και Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2018

Μαθητές και εκπαιδευτικοί του Γυμνασίου Σορωνής με αφορμή την 5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού και την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2018, συμμετείχαν σε πλήθος δραστηριοτήτων που οργανώθηκαν στο προαύλιο του Γυμνασίου την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2018. Με το σύνθημα «ας κινηθούμε» ξεκίνησαν την ημέρα μαθητές και καθηγητές συμμετέχοντας σε ένα ολιγόλεπτο πρόγραμμα ασκήσεων yoga και palates. Μέσα σε ένα ευχάριστο κλίμα χαλάρωσης και ευεξίας συνέχισαν οι μαθητές την ημέρα τους συμμετέχοντας στις δραστηριότητες που είχαν οργανωθεί από την καθηγήτρια Φ.Α.. και ήταν οι εξής: ποδόσφαιρο, καλαθοσφαίριση, πετοσφαίριση, αντισφαίριση, χορός κλασσικός και σύγχρονος, χιπ-χοπ και τζούντο. Στο άθλημα τις αντισφαίρισης είχαν κληθεί δάσκαλοι από τον τοπικό σύλλογο αντισφαίρισης για να παρουσιάσουν στους μαθητές βασικές τεχνικές του αθλήματος και να τους προτρέψουν να δοκιμάσουν. Η συμμετοχή ήταν πολύ μεγάλη. Επίσης, κλήθηκε και εκπαιδευτής του τζούντο για μια παρουσίαση του αθλήματος σε μαθητές και εκπαιδευτικούς. Όλοι έμειναν εντυπωσιασμένοι από τις τεχνικές του αθλήματος, τις οποίες εκτελούσαν μαθητές του Γυμνασίου Σορωνής που ασχολούνται συστηματικά με το άθλημα. Η συμμετοχή και ο ενθουσιασμός και εδώ ήταν απρόσμενος! Στα υπόλοιπα αγωνίσματα οι μαθητές είχαν ήδη επιλέξει τις ομάδες τους και με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών που επέβλεπαν και συντόνιζαν έπαιξαν, χάρηκαν και αγωνίστηκαν πάντα στο πλαίσιο του συναγωνισμού και της ευγενής άμιλλας.Η τελική εντύπωση όλων ήταν θετική. Περάσαμε όμορφα, δημιουργικά, χαρήκαμε, γελάσαμε, γυμναστήκαμε!

Από την Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής, Καρυώτου Μαρία

Φωτογραφίες από τη Δράση

Βίντεο από τη Δράση

Ευχαριστούμε τα κορίτσια της Δημοσιογραφικής Ομάδας του Σχολείου μας για τις Φωτογραφίες και τα Βίντεο

Ο καθηγητής Πληροφορικής του Σχολείου.