Αγιασμός Σχολικού Έτους 2018 -2019. Η πρώτη μέρα του Σχολικού έτους 2018 – 2019 για τους μαθητές/μαθήτριες του Σχολείου μας

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών του Γυμνασίου Σορωνής.

Σας ενημερώνουμε ότι ο Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί την

Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2018 και ώρα 09:30 π.μ

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας έχει ως εξής:

• Ως τις 09.15π.μ. προσέρχονται οι μαθητές/μαθήτριες στην αυλή του Σχολείου.
  • Στις 9.30π.μ. (περίπου) θα χτυπήσει το κουδούνι (για πρώτη φορά για το σχολικό έτος 2018 -2019) και οι μαθητές/μαθήτριες θα συγκεντρωθούν στον χώρο της πρωινής συγκέντρωσης  για να ξεκινήσει ο Αγιασμός.
  • Μετά την ολοκλήρωση του Αγιασμού οι μαθητές/μαθήτριες παραμένουν στον χώρο της πρωινής συγκέντρωσης και με τις οδηγίες της διευθύντριας και των εκπαιδευτικών του σχολείου εισέρχονται στις τάξεις τους.
  • Μέσα στις τάξεις οι μαθητές/μαθήτριες κάθονται στα θρανία σύμφωνα με τις οδηγίες των εκπαιδευτικών.
  • Στα θρανία υπάρχουν τα βιβλία  τα οποία και θα παραλάβουν οι μαθητές/μαθήτριες και θα τα βάλουν στις τσάντες τους αφού πρώτα γίνει ο απαραίτητος έλεγχος σύμφωνα με τις οδηγίες των εκπαιδευτικών.
  • Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία παράδοσης των βιβλίων οι μαθητές/μαθήτριες θα ενημερωθούν από τον/την εκπαιδευτικό της τάξης για το πρόγραμμα μαθημάτων της επόμενης ημέρας (Τετάρτης 12 Σεπτεμβρίου).
 Απο την Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου η Σχολική ημέρα θα ξεκινά στις 8.20πμ. ακριβώς. Παρακαλούνται οι μαθητές/μαθήτριες να βρίσκονται στην αυλή του σχολείου το αργότερο ως τις 8.15π.μ.

Παρακαλούνται οι μαθητές/μαθήτριες του Σχολείου μας για την ημέρα του Αγιασμού να φέρουν μαζί τους:

• Τη Σχολική τους τσάντα.
  • Ένα τετράδιο.
  • Ένα (ή δύο) στυλό.

Ευχόμαστε ολόψυχα η νέα σχολική χρονιά να είναι καλοτάξιδη στα απέραντα και συναρπαστικά μέρη της γνώσης, της μάθησης και της ευτυχίας.

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων

[Σύνολο: 4 Μέσος όρος: 3.8]

Ο καθηγητής Πληροφορικής του Σχολείου.