Λίγα λόγια για Αρχή

Αποφασίσαμε από τη σχολική χρονιά 2017 2018 να ξεκινήσουμε με τους μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας τη δημιουργία και δραστηριοποίηση Δημοσιογραφικών Ομάδων.

Οι Ομάδες θα δραστηριοποιούνται σε τρία μέσα. Ηλεκτρονική εφημερίδα, Διαδικτυακό ραδιόφωνο και Διαδικτυακή τηλεόραση.

Σκοπός μας είναι, μέσα από εναλλακτικές διαδρομές μάθησης, να κάνουμε τη μάθηση για τους μαθητές και τις μαθήτριές μας περισσότερο διασκεδαστική και πρακτικά οφέλιμη.

Θα προσπαθήσουμε να εμπλέξουμε όσο περισσότερο γίνεται τη στενή και ευρύτερη εκπαιδευτική κοινότητα ώστε οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας να αποκομίσουν τα μέγιστα δυνατά εκπαιδευτικά, κοινωνικά και πολιτιστικά οφέλη.

Δε θα βιαστούμε ούτε θα πιεστούμε. Θα το πάμε αργά, σίγουρα, διασκεδαστικά και σταθερά. Θα ξεφύγουμε από το στενό και στεγνό τυπικό εκπαιδευτικό πλαίσιο του σχολείου. Θα κερδίσουμε τη γνώση διασκεδάζοντας δημιουργικά.

Μείνετε συντονισμένοι και συντονισμένες …

Από τη Δημοσιογραφική Ομάδα του Γυμνασίου Σορωνής